Væltede rundt
Veteranbilen er også blevet brugt til at køre konkurrence mod andre veteranbiler, og det er blevet til flere pokaler. Blandt andet til Hill Climb motorløb rundt om i landet, men i 2011 stoppede han med det.
- Under et løb på Bornholm væltede jeg rundt med bilen. Jeg havde styrtbøjle på, så der skete ikke noget med mig eller bilen, men der besluttede jeg mig for, at den slags løb var det slut med for mit vedkommende, fortæller Uffe Madsen.
Drengedrømmen gik i opfyldelse
I 2007 fik han mulighed for at købe en rød MGA. Lige nøjagtig den model han så som dreng på turen til stranden med forældrene.
- Den bliver ikke brugt til motorløb, og den kommer kun ud at køre, når det er godt vejr. Det er jo også en sjov og anderledes måde at placere sin pension, siger han.
Da han stoppede med at arbejde i 2011 investerede han i endnu en veteranbil, en MG B mere, som han satte i stand.
- Den bruger jeg kun til baneløb. Den er tunet, og jeg har lavet en hård affjedring, så den ligger godt på banerne, når jeg dyster mod de andre klassiske biler, siger han.
Lader op mentalt med ræs
Selvfølgelig er det en rar fornemmelse, når man står øverst på podiet efter et løb, men for Uffe Madsen handler det i høj grad også om at have det sjovt og at være sammen med andre, der deler interessen for veteranbiler, der er bygget med fart for øje.
- Når vi kører løb, kommer bilerne til deres ret, og efter sådan en weekend med motorløb er jeg også blevet mentalt opladet, understreger Uffe Madsen.