”Man har bare et særligt forhold til en veteranbil, man har gået og puslet om i flere år. Det tror jeg, at alle veteranbilejere kan nikke genkendende til. Derfor gjorde det selvsagt også rigtig ondt at se den brænde til ukendelighed på få minutter, uden at jeg kunne gøre noget for at forhindre det,” siger Michael, der måtte efterlade den udbrændte BMW på rastepladsen, hvorfra den senere blev bugseret væk af vejhjælpen.
Smertefri skadebehandling
Efterfølgende er bilen blevet vurderet af en taksator, ligesom også flere mekanikere har forsøgt at finde ud af, hvorfor der pludselig gik ild i den – dog uden held. Årsagen forbliver ukendt. Men når nu det ikke kan være anderledes, er Michael dog glad for, at selve skadebehandlingen har været en smertefri omgang at komme igennem:
”Oveni alt det andet var jeg lidt bekymret for, om det ville blive et tovtrækkeri, og at vi skulle diskutere værdien af bilen, så det har været en meget stor lettelse for mig, at der bare har været tiltro til, at det, man siger, er sandt.”
Som et led i skadebehandlingen har Michael afleveret et sted mellem 60 og 80 pdf’er med regninger på de reservedele, han gennem årene har bestilt hjem til bilen, og derudover har han også sendt cirka 200 billeder og videoer, der bevidner den løbende restaurering af BMW’en.